

De uitdaging
Eind 2019 werd Van Hoften Installatietechniek benaderd door de vaste opdrachtgever “Bouwbedrijf vd Weegen” uit Tilburg om mee te denken over de verduurzaming van een aantal gemeentelijke panden, welke gelegen aan de Spoorzone in Tilburg. De vraag was vrij summier: gasloos mag maar hoefde niet.
De Spoorzone is een gebied van 75ha groot, midden in de stad en direct gelegen aan het spoor. Tot 2010 was dit het terrein van de NS en werd hier dagelijks door honderden arbeiders gesleuteld aan treinen en locomotieven. Vanaf 2010 bezit de Gemeente Tilburg deze panden en worden deze verhuurd aan diverse ondernemers van locale bierbrouwerijen tot theater gebouwen. De panden dateren nog van begin vorige eeuw en zijn drastisch toe aan verduurzaming.
Het theatergebouw bestond uit drie aparte zalen. Een foyer, een theaterzaal en een concertzaal. De huidige installatie bestond uit een cv-ketel met indirect gestookte ventilatorconvectoren in combinatie met gasgestookte heaters. Er was geen deugdelijk ventilatiesysteem aanwezig en koeling zat er ook niet.
Het coronavirus, die begin 2020 opspeelde, gaf ons extra stof tot nadenken over goede ventilatie. Mogelijkheid tot koelen in de zomer en vooral bij grote bezetting zou geen overbodige luxe zijn. Fluctuerende bezettingsgraad en reactiesnelheid van de (afgifte) installatie zou ook niet geheel onbelangrijk zijn bij een dergelijke gebouwfunctie. ”Tot slot een belangrijk punt om rekening mee te houden was het behoud van de industriële uitstraling van het pand. Met name aan de binnenzijde waren de zalen voorzien van spanten, oude stoom en verwarmingsinstallaties, maar ook de enorme en bijna nostalgisch te noemen kraanbanen”, vertelt Arno Verkoeijen, projectmanager van Van Hoften. ”Hierdoor moesten we om onze nieuwe installaties heen werken, wat het plan tot een mooie uitdaging maakte.”

De oplossing
Alle ingrediënten om rekening mee te houden hebben tot 1 oplossing geleid: elke zaal/ruimte is voorzien van een eigen Daikin luchtbehandelingskast met warmtewiel en DX batterij, welke gekoppeld zijn aan een Daikin VRV-unit. Met deze oplossing kunnen we de zalen onafhankelijk van elkaar ventileren, koelen én verwarmen, naargelang de vraag of wens. Arno: ”In verband met de hoge ventilatievoud hebben we ervoor gekozen om in te blazen middels lucht-verdeelzakken. In combinatie met het isoleren van de bouwkundige schil, leek deze oplossing ons de meest praktische en duurzame oplossing voor dit theatergebouw. De bestaande cv-ketel met indirect gestookte ventilatorconvectoren zijn voorlopig even gebleven als een soort van back-up, omdat men bang was dat de ruimtes niet op temperatuur zouden komen met de nieuwe installatie. De eerstvolgende winterperiode zou dan hoogstwaarschijnlijk uitwijzen dat de nieuwe installatie van Daikin dit heel goed zelfstandig kan.”
'Energielabel G weten terug te brengen naar energielabel B.'

Waarom Daikin?
”De jarenlange samenwerking die wij al hebben met de divisie Heating van Daikin bevalt ons dermate goed, waardoor er niet eens in nagedacht over het toepassen van een andere fabricaat. Daarbij speelt de technische knowhow en jarenlange ervaring die Daikin heeft op dit gebied ook een belangrijke rol in onze keuze”, aldus Arno.

Duurzaamheid
Zoals al eerder aangegeven, bestond de huidige installatie uit een cv-ketel met indirect gestookte ventilatorconvectoren in combinatie met gasgestookte heaters. Er was geen deugdelijk ventilatiesysteem aanwezig en koeling zat er ook niet. Daarbij was de bouwkundige schil erg slecht. ”De gezamenlijke aanpak van zowel het bouwkundige als het installatietechnische geheel, hebben geleid tot een behoorlijke reductie van het energielabel. Deze hebben we weten terug te brengen van energielabel G naar energielabel B”, legt Arno uit.
''Een bijzonder project, waarbij goede installaties vooral tijdens de coronaperiode essentieel waren.''

Het resultaat
”Het is een bijzonder project, omdat het tegen het einde van de coronaperiode is gerealiseerd en we gedurende het project van dichtbij het leed van deze ondernemer onder ogen hebben gezien.” Het project betreft een theatergebouw, net als vele andere één van de meest hard getroffen ondernemingen. Begin 2022, nog vol in de verbouwing, kwamen de eerste berichten dat carnaval doorgang zou gaan vinden, maar dan in beperkte hoedanigheid. Voor een onderneming als dit was het natuurlijk van cruciaal belang om dit evenement, na bijna 2 jaar stilstand, mee te pakken. Arno: ”Zo hebben we de installaties 2 weken voor de carnaval het dak op gedraaid, op een dag waarop ze vanaf het middaguur code oranje voorspelde in verband met een hevige storm. Erg spannend als je het lever- en hijstransport al gepland hebt staan op die betreffende dag. Uiteindelijk door een goede samenwerking met onze opdrachtgever en onderaannemers hebben wij het kunnen realiseren om de installaties op vrijdag met de start van de carnaval in bedrijf te krijgen en samen af te sluiten met een welverdiend biertje!”
Meer info
-
Daikin Productportfolio VRV ECPNL17-201PDF | 1.18MB
-
Daikin Luchtbehandelingskasten Modular R product profile ECPNL17-485PDF | 644.75KB