

De uitdaging
Hoe integreer je de buitenunit van een warmtepomp in het zolderdak van woningen zonder dat de geluidsnorm binnen overschreden wordt? En hoe zorg je er vervolgens voor dat de buitenunit van binnenuit goed bereikbaar is voor onderhoud? Met die vraag kwam bouwbedrijf Ten Brinke bij Eppink Installatietechnieken in Tubbergen terecht. Ten Brinke bouwde vorig jaar ruim vijftig eengezinswoningen in Hardenberg.
De uitdaging zit al ingesloten in de vraag, stelt Harold Hofhuis, directeur-eigenaar van Eppink Installatietechnieken. Naast zorg voor de geluidsnorm en de bereikbaarheid van de buitenunit - bijvoorbeeld voor onderhoud - waren er nog twee uitdagingen. Hofhuis: “De buitenunit mocht niet te veel plaats op zolder innemen. Tot slot moest alles netjes afgewerkt worden en niet zichtbaar zijn, dus geen afbreuk doen aan de uitstraling van de woningen zelf.”

De oplossing
Toepassing van een warmtepompbehuizing bracht uitkomst. Hofhuis is ook directeur-eigenaar van Uni-mount, bedrijf voor warmtepompbehuizingen. “De Uni-mount zoals ik die een paar jaar geleden ontwikkelde, is een universele oplossing voor op platte en schuine daken. Nu moesten we een Uni-mount ontwikkelen in het schuine dak. In de indaks Uni-mount zit een ‘schommel’ waarop we de buitenunit plaatsen. Wij krijgen de helling van het dak door en stellen de schommel daarop af. Vervolgens gaat de behuizing compleet met installatie naar de bouwplaats. Daar zorgen wij voor de installatie.”
Op de zolder van de woningen is het maximale toegestane geluidsniveau 30 db. De warmtepompbehuizing verlaagt het geluidsniveau van de buitenunit tot ruim onder die norm. Een serviceluik maakt de buitenunit makkelijk van binnenuit te bereiken. Hofhuis: “En we hebben de indaks Uni-mount zo vormgegeven en afgewerkt dat ze mooi weggewerkt zijn in het dak.”
“En we hebben de indaks Uni-mount zo vormgegeven en afgewerkt dat ze mooi weggewerkt zijn in het dak.”

Waarom Daikin?
Hofhuis: “De woningen worden verwarmd en van warm water voorzien met Daikins Altherma 3-warmtepomp, samen met een boilervat van 180 of 230 liter. Met Daikin hebben we een hele goede relatie, we werken heel graag samen. Onze Uni-mounts op het dak zijn voor iedere warmtepomp buitenunit geschikt; de indaks Uni-mount is voorlopig alleen voor Daikin-installaties ontwikkeld, op verzoek van Daikin zelf. Zij zagen meteen de vele toepassingsmogelijkheden voor hun producten.”

Duurzaamheid
De woningen worden duurzaam verwarmd en van warm water voorzien. De Daikin Uni-mount verlaagt de drempel naar gasloos verwarmen van woningen door warmtepompen. En biedt dus de mogelijkheid om op grote schaal te verduurzamen, zowel in bestaande bouw als in nieuwbouw.
''Als de klant ook tevreden is en zijn wensen zijn volbracht, dan is het project pas echt af.”

Het resultaat
Ruim vijftig duurzame en comfortabele woningen. Hofhuis is trots op het eindresultaat: “De buitenunits zijn dankzij de Uni-mount mooi weggewerkt in het dak. Eigenlijk kun je dit project in enkele kernwoorden omschrijven: strak, duurzaam, fluisterstil, innovatief, prestatie en meedenken. En als de klant dan ook tevreden is en zijn wensen zijn volbracht, dan is het project pas echt af.”
Meer info
-
Daikin Productportfolio VRV ECPNL17-201PDF | 1.18MB
-
Daikin Luchtbehandelingskasten Modular R product profile ECPNL17-485PDF | 644.75KB